Două echipe de handbal feminin din România se află la un pas de careul de ași al Ligii Campionilor.
Uniunea Europeană deblochează peste 60 de milioane de euro pentru proiecte vizând implementarea inteligenţei artificiale în domeniile sănătăţii şi siguranţei online.
Europarlamentarii s-au pus de acord în privința legislației comunitare de combatere a corupției prin standarde și penalități comune.
Ştiri de la Radio Ujgorod. La microfon, Angelica Dan.
Azka Pratikno vine din Indonezia, unde a studiat Relații Internaționale și Studii Politice la Gadjah Mada University.
Premierul Ilie Bolojan a anunțat miniștrii care îi vor înlocui pe reprezentații PSD în Executiv și le-a mulțumit foștilor membri ai cabinetului pentru colaborare.
Companiile din Bucureşti cheltuie în medie peste 10.000 de euro pentru amenajarea spaţiului de lucru alocat unui angajat, cu 15-18% mai puţin decât cele din Varşovia şi Praga.
Ascultaţi, aici, "Românii de lângă noi", ediţia din 23.04.2026.
Descoperim azi patrimoniul cultural și istoric din nord-estul României, explorând două dintre cele mai importante și fascinante obiective turistice ale regiunii istorice Bucovina.
Ascultați aici emisiunea ”Club Cultura” din 23.04.2026
Ascultați aici emisiunea ”Pauza Mare” din 23.04.2026
Ştiri de la Radio Ujgorod. La microfon, Elvira Chilaru.
Președintele Nicușor Dan a avut consultări cu liderii coaliției de guvernare, miercuri, pe fondul deciziei PSD de a-i retrage sprijinul premierului liberal Ilie Bolojan
România a reuşit să-şi reducă deficitul bugetar cu 1,4% în ultimul an, cea mai mare corecţie înregistrată la nivel european, dar are, în continuare, cel mai mare deficit dintre toate statele blocului comunitar.
Un volum despre activitatea transilvănenilor în Consiliul Imperial austriac a fost lansat la Parlamentul din Viena.
Noi medalii pentru România la Europenele de haltere, care au loc la Batumi, pe țărmul georgian al Mării Negre.
Currency Converter RON/EUR: vin, 24 apr..
Uniunea Europeană și partenerii din Balcanii de Vest au stabilit noi priorități pentru consolidarea sistemelor de migrație și azil în regiune, pentru perioada 2027–2030. Între acestea se numără colaborarea privind returnările, protecția internațională și pregătirea pentru situații de criză.
Uniunea Europeană urmărește consolidarea competitivității prin transformarea pieței unice într-un model mai integrat – „One Europe, One Market”, bazat pe reducerea birocrației, eliminarea barierelor interne și crearea unor condiții uniforme pentru companii.
În perioada 23-26 aprilie are loc a 4-a ediţie a RAD Art Fair. Revenim cu o nouă serie de interviuri cu galerişti şi artişti plastici.
Am discutat în limba română cu ziaristul german Keno Verseck despre estul uneori greu de decriptat al Europei.
Președintele Nicușor Dan a îndemnat partidele „să se uite la soluții mai mult decât la probleme”, după consultările avute la Palatul Cotroceni cu reprezentanții grupurilor politice din coaliția de guvernare.
Joi, Radio Târgu Mureș organizează o dezbatere interactivă dedicată siguranței online, iar Radio Iași propune o ediție specială a emisiunii „Starea educației”, evenimente din cadrul campaniei naționale Stai sigur pe net!, derulată de Radio România.
Radio România invită tinerii la dialog: Din pasiune spre profesie – Un eveniment despre jurnalism și siguranță digitală, la Târgoviște.
Joi, 23 aprilie, Radio România Cluj programează două evenimente dedicate campaniei naționale „Stai Sigur pe Net”, inițiată de Radio România. Proiectul vizează informarea publicului cu privire la riscurile mediului online și educația media.
Ştiri de la Radio Ujgorod. La microfon, Angelica Dan.
Divorț fără birocrație: legea care permite românilor, inclusiv celor din diaspora, să-și păstreze numele fără acordul fostului partener, co-inițiată de deputatul pentru diaspora Iulian Lorincz, a fost adoptată.
Dorinţa europenilor de a călători în 2026 nu doar că rămâne puternică, ci atinge un nivel record.
Un vânt rece și averse de ploaie mătură pistele Bazei 86 Aeriană ”Locotenent Dumitru Mociorniță” de la Borcea, situată în mijlocul câmpiei Bărăganului din România.
Ascultați aici emisiunea ”Asociații românești din lume” din 22.04.2026
Academia Română, de 160 de ani cel mai înalt for național de consacrare culturală și științifică, ghidează societatea prin cunoaștere.
Ascultați aici emisiunea ”Pauza Mare” din 22.04.2026
Poeta Cătălina Mirabela Pasat, care trăieşte de aproape 20 de ani în diaspora, președinta Asociației Literare „Poezia ca spectacol” în Olanda
Piesele de tezaur recuperate după furtul comis, anul trecut, la Muzeul Drents din Assen, au ajuns în România.
Combinatul Azomureș are o ofertă concretă din partea Romgaz.
Cel mai mare fotbalist român al tuturor timpurilor se află în fața unei noi provocări.
România a obținut una dintre cele mai importante funcții din diplomația multilaterală globală, după ce ambasadoarea la ONU Anda Filip a fost aleasă secretar general al Uniunii Interparlamentare, în cadrul sesiunii organizației, desfășurată la Istanbul.
În întreaga lume, vaccinarea a salvat aproximativ 154 de milioane de vieți din 1974, iar în regiunea europeană acoperirea vaccinală ridicată a redus dramatic povară a bolilor care pot fi prevenite prin vaccinare. Informațiile sunt cuprinse într-o declarație comună semnată de Comisia Europeană, Biroul Regional pentru Europa al OMS și Biroul Regional pentru Europa și Asia Centrală al UNICEF.
Cinematografia europeană nu este doar o formă de artă, ci și o oglindă a realităților sociale. Mesajul din spatele Premiului Publicului LUX 2026, o distincție anuală a Parlamentului European, pune un accent puternic pe incluziune, accesibilitate și empatie.