Ascultă Radio România Internațional Live

medalie olimpica

Profil olimpic 2024: Înotătorul David Popovici
Sport la RRI 02.09.2024

Înainte de Jocurile Olimpice de la Paris, David Popovici era sportivul către care se îndreptau cele mai mari așteptări ale suporterilor români. Și a confirmat. A devenit noul campion olimpic al probei de 200 de metri liber şi a luat medalia de bronz la 100 de metri liber.

Săptămâna sportivă – 19.08.2024
Sport la RRI 19.08.2024

Principalul eveniment al săptămânii trecute, pentru suporterii sportului românesc, a fost completarea bilanţului olimpic al delegaţiei care a reprezentat România la Jocurile de la Paris.

Ana Maria Bărbosu a primit, astăzi, medalia de bronz câştigată în finala de la sol la JO de la Paris
Ştiri 16.08.2024

Gimnasta română Ana Maria Bărbosu a primit, astăzi, medalia de bronz câştigată în finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris, în urma deciziei Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS).

România la Jocurile Olimpice – Gimnasta Ecaterina Szabo
Sport la RRI 10.02.2022

Ediţia Jocurilor Olimpice de la Los Angeles, din 1984, a fost cea la care România a obţinut cele mai multe medalii....

Sportivul săptămânii: Înotătorul Robert Glinţă
Sport la RRI 21.12.2021

Cea mai bună performanţă românească la Abu Dhabi a fost realizată de Robert Glinţă.

România la JO: Gimnasta Ecaterina Szabo
Sport la RRI 02.12.2020

Perspective olimpice 2020 – Atleta Alina Rotaru
Sport la RRI 18.06.2020

La Campionatele Mondiale de Atletism de anul trecut, de la Doha, sportivii români nu au obținut nicio medalie

România la Jocurile Olimpice: Atleta Lia Manoliu
Sport la RRI 05.05.2020

Una dintre cele mai importante figuri sportive ale secolului trecut este românca Lia Manoliu.

Profiluri olimpice: Călăreţul Henri Rang
Sport la RRI 12.06.2019

Calul a avut dintotdeauna un rol important în civilizaţia rurală de pe meleagurile româneşti. De aceea, printre sporturile tradiţionale româneşti se află şi alergările cu cai.

Sport Club RRI: Aniversări sportive în 2017