Ascultă Radio România Internațional Live

Joan Chelimo Melly

Sportivul săptămânii – Atleta Joan Chelimo Melly
Sport la RRI 11.06.2024

Campionatele Europene de atletism de la Roma se apropie de final. Competiţia a permis României să mai califice o sportivă la Jocurile Olimpice. Alergătoarea de origine kenyană Stella Rutto a îndeplinit baremul în proba de 3.000 de metri obstacole, după o cursă în care s-a clasat pe locul 4, cu timpul de 9 minute, 22 de secunde şi 36 de sutimi, nou record personal.

Săptămâna sportivă
Sport la RRI 10.06.2024

Atleta română de origine kenyană Joan Chelimo Melly a cucerit medalia de argint în proba feminină de semimaraton, duminică, la Campionatele Europene de la Roma./ Jucătoarea română Anca Todoni a câștigat, duminică, cel mai important titlu din cariera sa de până acum, la turneul WTA 125 de la Bari, dotat cu premii totale de 100.000 de euro./ Selecționata de minifotbal a României a ratat câștigarea Campionatului European de la Sarajevo.

Argint pentru Joan Chelimo Melly în proba de semimaraton, la „Europenele” de la Roma
Alte ştiri 09.06.2024

Atleta română de origine kenyană Joan Chelimo Melly a cucerit medalia de argint în proba feminină de semimaraton, duminică, la Campionatele Europene de la Roma.

Atleta Joan Chelimo Melly
Sport la RRI 05.03.2024

Atleta română de origine kenyană Joan Chelimo Melly de la CS Dinamo București a câştigat cursa de semimaraton de la Paris, desfăşurată duminică