Săptămâna sportivă
În prima zi a Campionatelor Europene de haltere de la Chişinău, sportiva română Mihaela Cambei a câştigat, duminică, trei medalii de aur.
Florin Orban, 14.04.2025, 11:11
În prima zi a Campionatelor Europene de haltere de la Chişinău, sportiva română Mihaela Cambei a câştigat, duminică, trei medalii de aur. În concursul categoriei 49 de kilograme, ea a obţinut aurul la stilul smuls cu 85 de kilograme, s-a impus la aruncat cu 105, iar la total cu 190 de kilograrne. La aceeaşi categorie, Cosmina Pană a obţinut o medalie de bronz la stilul smuls, după ce a ridicat 76 de kilograme. Tot o medalie de bronz a câştigat şi Ioana Mădălina Miron, la categoria 45 de kilograme, stilul smuls, unde a ridicat 71 de kilograme. România a înscris la Campionatele Europene de haltere din Republica Moldova un lot de 15 sportivi, dintre care 8 băieţi şi 7 fete.
Trecem la handbal. Naţionala feminină a României s-a calificat la Campionatul Mondial care se va desfăşura la sfârşitul acestui an. Tricolorele au învins echipa Italiei, cu scorul de 31-17, duminică, la Bistriţa, în manşa secundă a play-off-ului. România câştigase şi prima manşă, cu 30-21. Pentru echipa antrenată de Florentin Pera, cea mai eficientă marcatoare a fost Lorena Gabriela Ostase, cu 6 goluri. Portăriţa Daciana Hosu a avut 7 intervenţii reuşite. Printre marcatoarele din echipa Italiei s-a aflat şi jucătoarea de origine română Bianca Ioana Bărbosu, care a înscris de două ori.
Echipa feminină de tenis a României a pierdut ambele partide pe care le-a disputat, la sfârşitul săptămânii, în Grupa A a calificărilor din Cupa Billie Jean King. La Tokyo, vineri, româncele au fost învinse de Canada cu 3-0, iar sâmbătă, de Japonia, cu acelaşi scor. La simplu, România a fost reprezentată de Miriam Bulgaru şi Anca Todoni. La dublu, Mara Gae a făcut pereche vineri, cu Georgia Andreea Crăciun, iar sâmbătă, cu Ilina Dalina Amariei. Grupa a fost câştigată de sportivele japoneze care, duminică, au trecut de Canada, campioana din 2023, cu 2 la 1, şi s-au calificat la turneul final al competiţiei, care va fi găzduit în septembrie de China .
În weekend au avut loc jocuri în Superliga română de fotbal. În play-out, etapa a patra, vineri, Poli Iaşi s-a impus la Gloria Buzău cu 1-0, iar la Sibiu, Hermannstadt şi Petrolul Ploieşti au terminat egal, 1-1. Sâmbătă, la Sfântu Gheorghe, Farul Constanţa a trecut de Sepsi cu 4-1, iar duminică, la Clinceni, Unirea Slobozia a învins UTA cu 2-1. Luni, ultimul joc al etapei: FC Botoşani cu Oţelul Galaţi.
În play-off, lupta pentru câştigarea campionatului este extrem de strânsă. Sâmbătă, Dinamo Bucureşti s-a impus, în deplasare, la Universitatea Cluj cu 4-2. Duminică, la Craiova, Universitatea şi FCSB au terminat egal, fără gol. Ultima confruntare, luni: CFR Cluj cu Rapid Bucureşti, meci înaintea căruia FCSB conduce în clasament, la trei puncte distanţă de feroviarii clujeni şi de studenţii craioveni.