TAROM anulează zborurile de luni din și spre Frankfurt
TAROM a decis anularea zborului București - Frankfurt și returul cursei din 10 martie în condițiile unei greve de 24 de ore care va afecta puternic aeroporturile din Germania.

Radio România Internațional, 08.03.2025, 18:08
Compania națională de transport aerian TAROM a informat că a decis anularea zborului București – Frankfurt (RO 305) și returul (RO 306) de luni, 10 martie, din cauza grevei angajaților de pe aeroportul german. Greva de pe aeroportul Frankfurt va bloca operațiunile aeroportuare regulate, menționează TAROM într-un comunicat citat de Agerpres.
La rândul lor, oficialii aeroportului au comunicat faptul că, din cauza grevei, sunt așteptate perturbări semnificative. Operațiunile aeroportuare regulate nu vor fi posibile, iar companiile aeriene trebuie să se aștepte ca pasagerii să nu aibă acces la zborurile lor. De asemenea, serviciile de handling pentru toate tipurile de zboruri fie nu vor fi disponibile, fie vor fi furnizate doar ca servicii de urgență. În aceste condiții, clienții companiilor aeriene sunt sfătuiți de urgență să își ajusteze orarul zborurilor și să evite zborurile spre și dinspre Frankfurt în această zi.
TAROM informează publicul călător despre situație și roagă pasagerii de pe aceste zboruri să se adreseze Call centerului TAROM și să apeleze oricare din numerele de telefon: (004) 021 9978, (004) 0800 500 131 (TelVerde) sau (004) 0371 529 000 pentru a alege dintre variantele posibile de călătorie.
Luni, 11 aeroporturi de pe teritoriul Germaniei vor fi puternic afectate de greva de 24 de ore în condițiile în care Verdi, al doua cea mai mare uniune sindicală din Germania, a cerut angajaților din sectorul public și personalului responsabil de serviciile de handling la sol să înceteze lucrul. Printre aeroporturile care vor fi afectate de greva de luni se numără marile hub-uri de la Frankfurt și Munchen dar și aeroporturile din Stuttgart, Koln/Bonn, Duesseldorf, Dortmund, Hanovra, Bremen, Hamburg, Berlin și Leipzig-Halle.